Czym jest zmiękczacz wody?
Zmiękczacz stanowi część instalacji grzewczej i dlatego bardzo ważne jest, aby chronił ją przez długie lata. Każda instalacja wymaga systematycznego przeglądu i konserwacji – także dla zmiękczaczy zalecany jest coroczny serwis oraz czyszczenie.
Na czym polega właściwa konserwacja zmiękczacza?
Najwięcej osób decyduje się na zamówienie specjalistycznego serwisu, dzięki któremu nie trzeba martwić się o samodzielne wykonywanie przeglądu urządzenia. Nawet jeśli najważniejsze czynności przeprowadza serwisant, istnieje kilka rzeczy, które można skontrolować na własną rękę.
Po pierwsze: badanie jakości wody
Zmiękczacz może nie działać tak skutecznie z różnych powodów, dlatego warto dbać o regularne przeprowadzanie badanie jakości wody. Do tego celu można wykorzystać np. proste testery paskowe lub kropelkowe. Te drugie są bardziej precyzyjne, pozwalając na wielokrotne wykonywanie pomiaru, określając twardość wody w jednostkach dH, które są powszechnie używane w Polsce.
Po drugie: sprawdzenie poziomu soli w zmiękczaczu
Sól do uzdatniacza wody jest niezbędna do przeprowadzenia procesu regeneracji, gdyż bez niej złoże regeneracyjne szybko traci swoje właściwości. Dlatego warto samodzielnie regularnie sprawdzać stan soli. Urządzenie zawsze powinno mieć jej zapas, aby mogło rozpuścić tyle, ile potrzeba do regeneracji.
Po trzecie: dodawanie soli do zbiornika
W zbiorniku rezerwowym zmiękczacza powinna znajdować się odpowiednia ilość soli, która jest uzależniona głównie od jego wielkości i budowy. Zasadniczo najlepiej kierować się zasadą, aby tabletki solne dodawać wówczas, kiedy jej poziom spadnie poniżej połowy zbiornika.
Po czwarte: zakup właściwej soli do regeneracji
To, po jaką sięgniemy sól do zmiękczania wody, powinno zależeć przede wszystkim od rodzaju posiadanego przez nas urządzenia. Możemy zdecydować się sól tabletkowaną, w granulkach lub w zbitym bloku. Najczęściej przez producentów jest zalecana sól w tabletkach, która nie zbryla się tak łatwo i równomiernie się rozpuszcza.
Po piąte: czyszczenie zbiornika solanki
Jeszcze jedną czynnością, którą możemy samodzielnie wykonać, aby zadbać o zmiękczacz, jest czyszczenie zbiornika solanki. Na ogół wystarczy je przeprowadzić raz na 6-12 miesięcy. W tym celu zbiornik należy opróżnić z soli, wyjąć studnię z pływakiem i wypłukać zbiornik pod bieżącą wodą.
Po szóste: wymiana złoża
Żywica znajdująca się w zmiękczaczu ma długą żywotność i przez lata wymaga jedynie regeneracji, przychodzi moment, kiedy złoże trzeba wymienić. Wówczas należy nabyć nową żywicę, pasującą do modelu zmiękczacza.
Dzięki tego typu czynnościom konserwacyjnym możesz mieć pewność, że urządzenie do zmiękczania wody będzie przez długi czas funkcjonowało tak, jak należy.
W ofercie naszej firmy znaleźć można takie produkty jak tabletki solne firmy Ciech. Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów dotyczących produktu.
Czytaj więcej…
